«МАСКИ-ШОУ» В ОЛЕВСЬКОМУ РАЙОНІ - ПРАВООХОРОНЦІ ПРОВЕЛИ «ЖОРСТКИЙ» ОБШУК В КОМПАНІЇ «РАЙТ СОЛЮШН» ЗІ ЗЛОМОМ СЕЙФІВ І ВИЛУЧЕННЯМ КОМП'ЮТЕРІВ

""

Компанія має намір довести, що видобуває бурштин в Олевському районі абсолютно законно. А пресинг з боку правоохоронних органів і так званих «активістів», на думку керівництва «Райт Солюшн», має на меті «видавити» з району єдину компанію на Житомирщині, яка легально, чесно і прозоро веде розвідку і видобуток бурштину.

Масштабні обшуки були проведені 1 листопада на 36 земельних ділянках загальною площею 30 гектарів, недалеко від села Замисловичі, де веде розвідку покладів і видобуток бурштину товариство з обмеженою відповідальністю «Райт Солюшн».

20 МІШКІВ БУРШТИНУ - ЦЕ СКІЛЬКИ?

Як повідомляється на офіційному сайті прокуратури Житомирської області, в результаті обшуків було вилучено 20 мішків незаконно добутого бурштину, чорнову фінансово-господарську документацію, спецтехніку. Все це, згідно з текстом повідомлення, може «свідчити про ймовірну незаконну діяльність посадових осіб підприємства. Досудове розслідування у кримінальному провадженні за ч.2 ст.15 (замах на злочин), ч.2 ст. 240 (порушення встановлених правил використання надр, що створило загрозу навколишньому середовищу, а також незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення) КК України проводить слідчий відділ Овруцького відділення поліції Коростенського відділу ГУНП в області ».

Це повідомлення породило більше запитань, ніж дало інформації. У тексті йдеться про незаконно видобутий бурштин, тоді як основний, ліцензований вид діяльності компанії «Райт солюшн» - це саме розвідка родовищ і видобуток бурштину. Тоді чому бурштин був названий «незаконно видобутим» до проведення слідчих дій? Не зрозуміло. «Вилучено 20 мішків ...» А скільки це в кілограмах або каратах?

СТАЛОСЯ ТЕ, ВІД ЧОГО ПОКЛИКАНИЙ ЗАХИЩАТИ ЗАКОН ПРО ЗАХИСТ БІЗНЕСУ, ПРИЙНЯТИЙ ВЕРХОВНОЮ РАДОЮ В ЛИСТОПАДІ 2017 РОКУ

Подзвонив інформованому знайомому в Олевську. Той сказав, що було класичне «маски-шоу» з вилученням комп'ютерів, документів і продукції. Тобто, сталося те, що покликаний припинити закон про захист бізнесу, прийнятий Верховною Радою в листопаді 2017 року. А однією з цілей «маски-шоу», ймовірно, був намір на прикладі «Райт Солюшн» відбити бажання у легального бізнесу налагодити на Олевщині легальний ж видобуток бурштину зі сплатою всіх податків, зборів та подальшої рекультивацією земель.

Зв'язуюся з директором «Райт Солюшн» Віктором Коцом, щоб почути його думку про те, що відбувається. Зустрічаємося, розмовляємо.

 - Навіщо потрібно було зламувати двері і сейфи, якщо їх можна було просто відкрити за допомогою ключів?

- У нас є спецдозволи на дослідно-промислову розробку трьох ділянок. У тому числі - 820 гектарів біля села Замисловичі, де був обшук. Відповідно до дозволу, ми маємо право добувати тільки 5 відсотків від запасів бурштину на родовищі. Тому з більш ніж 800 гектарів під кар’єр ми відвели лише 13 га. Це - пошкоджені нелегальними старателями землі.

- Які порушення вбачає прокуратура?

- Ми працюємо на розпайованих землях. Але ці землі ВЖЕ пошкоджені нелегалами, на що у нас є агрохімічний паспорт. Ми розробили проект наступної рекультивації цих земель, і після нас власник отримує рівну ділянку з родючим шаром. Ми платимо власникам паїв орендну плату. Все по закону і по совісті.

- Скільки людей працює на підприємстві?

- Понад 60 робітників. Всі отримують офіційну зарплату і мають повний соцпакет. Ми сплачуємо всі податки - ми працюємо прозоро і відповідно до «букви закону». Ми за один квартал добули бурштину більше, ніж «Укрбурштин» і «Бурштин України» разом узяті за рік! Тому що ми показуємо все здобуте. А з 1 січня наша бухгалтерія буде доступна в інтернеті в режимі онлайн. Наша фірма - одна з небагатьох на Житомирщині, є членом Європейської бізнес-асоціації, до якої входять, зокрема, Райффайзен банк «Аваль», Гугл-Україна, Нестле-Україна і низка  інших великих компаній.

ПОЛІЦЕЙСЬКІ ЗЛАМУВАЛИ СЕЙФИ ЗА ДОПОМОГОЮ ЛОМА. НАВІЩО?

 - Однак прокуратура знаходить, за яку букву закону зачепитися. Може, їй ваші «доброзичливці» допомагають?

- Є такий у нас «активіст» Олександр Ігнатьєв. Він написав статтю про те, що ми працюємо незаконно. І ось на підставі цієї статті поліція під процесуальним керівництвом прокуратури відкриває кримінальне провадження. Ймовірно, правоохоронцям варто було приїхати до нас і з'ясувати, на яких підставах ми працюємо і чи правдива інформація, опублікована активістом. Але співробітники Олевського відділення поліції отримують в суді дозвіл на обшук. Близько 7 ранку 1 листопада приїжджають 50 осіб! Мені подзвонили з охорони і повідомили про візитерів. Вони також повідомили, що керує обшуком такий собі Дмитро Лазаренко з Головного управління Нацполіціі в області, якого охорона впізнала, незважаючи на балаклаву на голові. Що цікаво, при складанні протоколу поліцейські відмовилися вказувати що це Дмитро Лазаренко. Це означає, що він перебував там незаконно. ... Я дзвоню своїм адвокатам і збираюся їхати на підприємство. А тим часом поліцейські почали зламувати сейф. Начальник охорони запитує: «Навіщо ви це робите? Зараз приїде завскладом з ключами! »Проте, сейфи зламали, вилучили документацію і бурштин.

- А як це 20 мішків, про які йдеться в повідомленні прокуратури, помістилися в сейфах? І що це за бурштин?

- Це не «мішки», а мішечки, в які поміщається від півтора до 12 кілограмів бурштину. Це офіційно видобутий бурштин, за який нам 19 листопада необхідно заплатити 750 тисяч гривень рентної плати! У документах обліку зазначено, скільки і якого каменю є в кожному мішечку, його «мокру» і «суху» вагу. Але його ні у мене, ні у завскладом поліцейські по акту не приймали. В інформаційному повідомленні прокуратури цей камінь кваліфікований як «незаконно видобутий» - без суду і слідства! Я не виключаю, що ми більше не побачимо цього каменю. Але я вимагатиму повернути саме той камінь, який у мене проходить по журналу обліку. Крім того, у нас забрали комп'ютери геолога і головного інженера.

- Але це ж незаконно!

- Наші адвокати запитали поліцейських, на якій підставі вони вилучають комп'ютери. Їм відповіли, що забули флешку з собою прихопити ...

МЕТА ПЕРЕСЛІДУВАНЬ З БОКУ ПРАВООХОРОНЦІВ - ЗУПИНИТИ ПІДПРИЄМСТВО

- Яка мета цього обшуку, на Ваш погляд?

- Зупинити підприємство, щоб ми прийшли домовитися. Якщо говорити мовою 90-х, на нас «тупо наїхали», і ми повинні прийти «вирішити питання».

- Вас мають намір втягнути в якусь схему?

- Ми не знаємо, але припускаємо.

- Натяки або пропозиції були «повирішувати»?

- Чи не було. Але нас явно підштовхують до того, щоб ми прийшли зі своїми пропозиціями. У мене складається таке враження.

- Але існують ще й суди ...

- Так. Але навіщо нам судитися і щось очевидне комусь доводити, якщо ми прийшли працювати, а не ходити на судові засідання ?!

«ІНВЕСТОРІВ, ГОТОВИХ ПРАЦЮВАТИ ЧЕСНО І ПРОЗОРО ПРОДОВЖУЮТЬ ВИДАВЛЮВАТИ З УКРАЇНИ» - ВІКТОР КОЦ

- Вас як інвестора «видавлюють» Олевського району?

- Не тільки мене і не тільки з району ... (зауважу, до речі, що «Райт Солюшн» - компанія з іноземним капіталом - наш співвласник - громадянин Німеччини). Інвесторів, готових працювати чесно і прозоро продовжують «видавлювати» з України. Президент Зеленський в серпні, коли був в Олевську, говорив про необхідність інвестицій. Ну а 1 листопада наші правоохоронці наочно показали, що буде з інвесторами, якщо вони сюди надумають зайти.

Хочу прокоментувати ситуацію заступника міського голови Олевська Олександра Ніколайчука. цитую:

- Тиск силовиків на компанію «Райт Солюшн» сприймається як прагнення змусити бізнесменів взяти якісь умови, щоб в подальшому не мати перешкод у своїй діяльності. Для Олевської ОТГ, для району такі інвестори, як «Райт Солюшн», вкрай важливі. Вони створили робочі місця в Замисловичі, далі мають намір освоювати родовища в урочищі Корабель. Причому, не по-варварськи, а цивілізовано, з подальшою рекультивацією земель і поверненням їх в сільськогосподарський оборот. Це вигідно і з економічної, і з соціальної, і з екологічної точок зору. Це робочі місця і надходження коштів до місцевих бюджетів.

***

Президент і прем'єр регулярно висловлюються про неприпустимість тиску силовиків на бізнес, Верховна Рада приймає закони про захист бізнесу, однак якщо який-небудь бізнесмен, компанія надумають піднімати українську інвестиційну цілину, до них обов'язково прийдуть або відчутно натякнуть, що «потрібно поговорити». Так було, і так, на жаль, є. Яскравий тому приклад - пресинг ТОВ «Райт Солюшн». Він прекрасно ілюструє, чому інвестиції, без яких Україна не зможе піднятись, обходять нас десятою дорогою.

Богдан Луценко, Газета «Субота»